1. BMW 4-series coupe / M4

BMW, tamamen yeni 2019 3 serisi için manuel seçeneği bıraktı, ancak giden 3 serisi sedanın iki kapılı versiyonu olan 4 serisi coupe, arka tarafta kendiniz için birkaç vardiya seçeneği sunuyor tekerlekten çekiş 430i ve 440i ve dört tekerlekten çekiş 440i xDrive. Bu arabalar çekici ve konforlu kruvazörlerdir ve sadece otomatik dönüştürülebilirler ve Gran Coupes daha da iyidir. M4, manuel olarak kullanılabilen 4 serisi dönüştürülebilir tek versiyonudur ve M4 coupe’de olduğu gibi, bu seçenek daha zor vites değiştiren çift kavramalı otomatik model karşısında 2900 $ tasarruf sağlıyor.

2. BMW M6 Gran Coupe

Satın alabileceğiniz manuel şanzımanlı son büyük sedan, BMW M6 Gran Coupe, ABD pazarına muhteşem, hızlı, nefis bir imtiyaz. Amerikalılar, BMW’yi çevrede tutmaya zorlayan (dünyanın başka yerlerinde, ilgiyi neredeyse tamamen düşüren ilgiyi neredeyse düşüren) yapışma özelliğini istedi. Bu M6’nın temel alındığı son nesil M5 sedan ilk kez kullanıldığında, BMW, vites değiştirme sırasında 560 hp çift turboşarjlı V-8’den manuel şanzımanı korumak için otomobilin motor kontrol ünitesini titizlikle yeniden yapılandırdı. M5 o zamandan beri yeniden tasarlandı, dört tekerlekten çekiş kazandı, ancak mevcut manuel şanzımanını kaybetti. Bu, büyük Coupe’yi büyük BMW M otomobilleri arasında eski okul zili çalmak için bırakır.

3. Cadillac ATS-V Coupe

Cadillac, mevcut nesil CTS-V’yi piyasaya sürmeden önce bir Corvette motoruyla çalışan stick-shift vagonunu öldürebilirdi, ancak manuel şanzıman alevini küçük ATS-V kupasında canlı tuttu (sedan için öldü. 2019). V’nin 464 hp çift turboşarjlı V-6’sında, soundtrack istese bile, wallop var ve debriyaj pedalına sahip bir Cadillac ile ilgili tatmin edici bir şey var. Manuel şanzımanı seçerek kaydettiğiniz 2000 dolar da zarar görmez.

4. Chevrolet Camaro

Bir yarış bisikleti kadar çok vitese sahip olmanın cazibesi kulağa hoş geliyorsa, kesinlikle 650-hp Chevrolet Camaro ZL1’in 10 vitesli otomatiği için 1595 $ fazladan ödeme yapıyorsunuz. Bu harcamayı atlamak ve dört ileri hızdan fedakarlık etmek, manuel bir şanzımana neden olur. Altı vitesli çubuk aynı turbo dört silindirli 2,0T modelden V-6’ya ve V-8 SS süslemesine kadar her Camaro yinelemesinde de mevcuttur. El kitabı çalışmak bir zevktir ve debriyaj hiçbir zaman trafikte çalışmaz ve şanzımanın otomatik rev-eşleştirme özelliği, otomatik şanzımanı değiştirmeyen direksiyon simidindeki kürekler sayesinde her şeyden devre dışı bırakılabilir.

5. Chevrolet Corvette

Chevrolet Corvette’nin yedi vitesli kılavuzu iki kişilik bir kulübe koyuyor: Porsche 911, yedi vitesli manuel şanzımanlı diğer 2019 modellerinden biri. Çok fazla vites var, ama içlerinde koşuşturma her Corvette varyantında çalışmayı ödüllendirici ve biz de burada gösterilen 2019 755 hp Corvette ZR1 modelini değiştirme ayrıcalığına sahip olmak için aynı gayreti göstereceğiz

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen