Elektrikli araba batarya fiyatlarının düşmesi sadece daha uzun menzil katetme ile sonuçlandı. Satın alma fiyatlarını batarya fiyatlarının düşmesi etken olmadı. Elon Musk, geçtiğimiz hafta Tesla‘da iş kesintisi yapığını açıkladığında, kemer sıkma politikası için net sebepler verdi. Çalışanlarına ” son derece zorlu bir zorlukla karşı karşıyayız; arabalarımızı, bataryalarımızı ve güneş ürünlerimizi fosil yakıtlar ile rekabet edecek hale getirmeliyiz” dedi. ” Büyük ilerleme kaydetmiş olsak da ürünlerimiz çoğu insan için hala pahalı.”

Tesla, Dünya’ya elektrikli otomobillerin uzun menzilli, lüks ve inanılmaz performansa sağlayabileceğini gösterdi. Araçları, elektrikli otomobilleri benzinli araçlardan daha kullanışlı olduğu fikrini gösterdi. Tüm endüstri, batarya boyutlarını arttırarak Tesla’yı takip etti. Bu iyi bir şey olmasına karşı Elektrikli arabalar uygun fiyatta olmadı.

Elektrikli araçlar ın batarya maliyetleri düşmeye devam ediyor. Şimdiye kadar, elektrikli arabalar için daha düşük fiyatlı versiyon ortaya çıkmadı. Navigant Research’ün analisti Scott Shepard, “Pil fiyatının bir fonksiyonu olarak fiyatların düşmesi, otomobil üreticilerinin daha büyük bataryalı araçlar koymalarına olanak sağladı” dedi. “Satın alma fiyatı ne yazık ki düşmedi. Federal satın alma teşvikleri piyasadan çıktığında, önümüzdeki dört ile beş yıl boyunca sizin için fiyatları aynı seviyede kalması muhtemeldir.”

Halk için Elektrikli Otomobil Olacak mı?

Tam da bu hafta Volkswagen’in başkanı Hans Dieter Pötsch’in değindiği nokta buydu. Giriş seviyesindeki elektrikli arabalar o kadar ucuz değil konumuza tıklayarak bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Eğer Pötsch haklıysa, zengin insanların elektrili Auidi, BMW, Jaguar, Porsche ve Tesla satın almalarını hatta Chevy‘i beğenenlerinden nispeten masrafları modellerini satın almalarını bekleyebiliriz. Ancak daha düşük gelirli insanların bu elektrikli araçlara sahip olabilmek için büyük ihtimal ikinci el piyasasını beklemek zorunda kalacak.

Bu araştırma, dünyanın en büyük elektrikli otomobil sürücü araştırma paneli olan Pluginsights tarafından yürütülen 22.000’den fazla elektrikli araç sürücüsünün anketi ile doğrulandı. Büyük bataryalı, pahalı uzun menzilli elektrikli araba satın alan tüketiciler ile daha düşük batarya daha düşük maliyetli elektrikli otomobil kullananlar arasında büyük fark var.

En ucuz elektrikli araba SMart EQ
En ucuz elektrikli otomobil, Smart EQ For Two. Yaklaşık olarak 16.000$ satılmaktadır.

Uzun menzilli elektrikli araç satın alan alıcıların %45 yılda 200.000 dolardan fazla para kazanıyor. Model 3‘ün tanıtılmasıyla birlikte, uzun vadeli EV alıcılarının 200 bin dolardan fazla kazanma oranı yüzde 38’e düşmüştür. Fakat genel EV biraz daha zengin alıcılara yöneldi.

Bu arada, 150 milden daha az menzile sahip bir elektrik otomobil satın alan EV alıcıları farklı bir kategoride. Bu sürücülerin yüzde 17,5’i 200.000 dolardan fazla para kazanıyor. 2011’den 2018’e kadar, düşük aralıklı EV satın alan kişilerin yüzde 38’i yılda 100.000 ABD Dolarından az para kazanıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen