Volkswagen giriş seviyesi elektrikli otomobil modellerin elektrifikasyonu konusunda uyarıda bulundu. Elektrikli arabalar yıllarca karşılaştırabilir olan geleneksel araçlardan daha pahalıydı. Daha yüksek başlangıç fiyatları daha düşük elektrik maliyetleri (yakıt vs.) ve bir ömrü boyunca daha düşük bakım maliyetleri ile dengelenmiştir.

Elektrikli araba fiyatları daha rekabetçi hala gelirken, performansları da aynı ölçüde artmaktadır. Batarya maliyetini düşürmek, hızlı bir teknolojik gelişme ortaya çıkaracaktır. Bununla birlikte, Volkswagen AG Denetleme Kurulu Başkanı Hans Dieter Pötsch’e göre, küçük , giriş seviyesi elektrikli araçlar için, tüm elektrikli modellerin benzinli modellerden daha pahalı kalmasını bekliyor.

Volkswagen Elektrikli Araba

Gerçek şu ki, üst düzey, premium modellerin, SUV‘ların veya genel olarak pahalı ve daha büyük otomobillerin elektrikli otomobil tarzına dönüşmesi daha kolay. Küçük şehir arabaları ise rekabet edebilmek için en düşük batarya maliyetini gerektirmektedir.

Hans Dieter Pötsch, bu nedenle giriş seviyesindeki elektrikli arabalar ın daha pahalı ve “gelecekteki düşük gelirli insanlar için uygun olmadığını” söyledi.

Hans’ın bu söylediğini biraz daha toplarsak, Porsche ve Auidi için bataryalı elektrikli arabaları satmak daha kolay olacak, Volkswagen tarafından en azından yakın dönemde ucuz elektrikli araba satmak, küçük şehir içinde kullanılan içten yanmalı motorlu araç satmaktan daha zor olacağını söylüyor.

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-electric-vehicles-charging-grid-analy/european-power-firms-aim-to-harness-electric-car-batteries-idUSKCN1PF0IT

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen