Şirketler elektrikli araba pili üretimi için bir ortak girişim kurmaya hazırlanıyorlar. Japon şirket devleri Toyota Motor ve Panasonic, plug-in araçlara olan talebin atması için güçlerini birleştiriyor. Nikkei’ye göre, planları 2020 ‘ye kadar en kısa zamanda elektrikli otomobil batarya üretimi için ortak bir girişim başlatmak istiyor. Her iki şirket de Çinli rakiplerle daha iyi rekabet edebilmek için batarya maliyetlerini düşürmeyi ve üretim ölçeğini artırmayı umuyor.

Son zamanlarda, Toyota elektrikli araçların bataryalarına karşı yeterli talep olmadığı konusunda ısrar ediyor. Yine de otomobil üreticisinin çok az seçeneği olduğunu, artan müşteri talebinin ve devlet düzenlemelerine uymak zorunda oldukları görünüyor.

Toyota elinde Panasonic‘in %51 hissesini elinde tutuyor. Ortak girişim yapıldığında, 5 panasonic tesisinin kontrolü bu yeni şirkete devredilecek. Mevcut Panasonic ortaklığı hiçbir şekilde Tesla ile bağlantılı tesisleri etkilemeyecek.

Panasonic, Prius Prime plug-in hybrid modeli için şu anda lityum-iyon batarya tedarik ediyor. Nikkei’nin raporuna göre, Toyota ve Panasonic, “Hibrit araçlarda kullanılanların 50 katı kapasiteye sahip batarya” üretmeye başlayacaklar. Bu yeni ortak girişim, Mazda, Daihatsu Motor ve Subaru’ya gelecekteki hibrit modeller için batarya üretecek.

Toyoto Prius Plug-in Hybrid modeli

Uzun vadeli planlarda, Toyota ve Panasonic, yüksek kapasiteli, katı hali lityum bataryaların geliştirilmesine yönelik yatırımlarını da arttıracak. Bu yeni nesil batarya teknolojisinde büyük bir Elektrikli araba üreticisi tarafından ek bir gelişme görülmesi kesinlikle cesaret verici.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen