1 Aralık tarihi itibariyle kış lastiğinin kullanımı yasal bir zorunluluk haline geldi gelmesine ama lastik konusunun yasal zorunluluk olmasından öte bir anlamı var; GÜVENLİK. Bir aracın sürüş güvenliği ilk başta yeterli kalite standartlarına sahip, doğru seçilmiş lastiklere bağlı. Özellikle kış aylarında aracın istenilen düzeyde yol tutuş performansına sahip olması çok önemli. ‘Kar lastiği mi?, yoksa Kış lastiği mi?’ efsanesi de dahil bir çok konuyu anlatmaya çalışacağız.

Kış Lastiği Gerekli mi?

Kış lastiği kullanımı havaların belli bir sıcaklığın altına düştüğü bölgelerde kullanmanız gerekmektedir. Havaların soğuması ile birlikte insanların mont giymesi gibi sizin güvenliğinizi sağlayan lastiklerinizin de bölgenize göre değiştirilmesi ve kış lastiğine geçiş yapmanız gerekmektedir.

Yaz lastikleri desen ve kimyasal yapısı bakımından soğuk aylarda performansını sağlayamamakta, bu da aracınızın ve sizin güvenliğinizi tehlikeye atmaktadır. Kış aylarında güvenlik şartlarının sağlanması için zemin şartlarına uygun desen yapısına sahip bir kış lastiği ile yolunuza devam etmeniz gerekir. 

Kış Lastiği Zorunlu mu?

1 Aralık itibari ile ticari araçların yanı sıra kişisel kullanım için de kış lastiği zorunlu hale gelmiş durumda. Türkiye’nn 81 ilinin sadece 54’ünde kullanımı zorunlu hale getirilmiştir. Kıyı bölgelerde yaşayanlar için kış lastiği zorunlu değildir. İzmir, Antalya gibi yerlerde oturanlar için kış lastiği zorunlu değildir. Fakat burada yaşayanlar il dışına çıkmak isterlerse kış lastiği kullanmak zorundadır ve cezası 855 TL‘dir.

Kış lastiği ve kar lastiği

Hangi Kış Lastiğini Almalıyım?

Kış lastiği aslında 3 kullanım modeli ile karşımıza çıkıyor. Bunların kullanım alanlarına bakacak olursak;

  • Nordick Kış Lastiği: Ankara, Kayseri ve bu illerin doğu taraflarında kış şartlarının zor geçtiği yerlerde kullanılan dişleri büyük, aynı zamanda vakumlu lastik diye tabir edilen lastik çeşididir. Zorlu kış aylarını geçirmek için kullanılması önerilmektedir.
  • Yumuşak Bölge; Orta kış segmenti olarak geçen ve Türkiye’nin orta bölgesi İstanbul, İzmit, Bursa gibi yerlerde kullanılan kış lastikleridir. Dişleri daha yumuşak günlük kullanım için idealdir.
  • 4 Mevsim Lastikleri; bu lastikler genel olarak kış aylarının daha ılıman geçtiği bölgelerde İzmir ve Ankara gibi illerde yaz-kış kullanmak için tasarlanmıştır. Tam olarak ne yaz lastiği ne de kış lastiğidir. Kışın çok ağır geçmediği bölgelerde kullanılabilir.

Kış lastiğini normal lastiklerden ayırmanızın en kolay yolu, lastiğin üstünde ” Dağ içinde kar sembolü ” olan bir uyarı göreceksiniz. Bu size aldığınız lastiğin kış şartlarına uygun olduğunu gösterecektir. 4 Mevsim lastiğin üzerinde de bu ibareyi görmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen