Türkiye ekonomisinin geçirdiği hararetli süreç ile birlikte araç alım/satımında ciddi anlamda bir durgunluk yaşanmaktaydı. Yılın son zamanlarına girmemiz ve doların sabitlenmesi ile birlikte tam araç alınacak pozisyona girdiğimiz söylenebilir.

Eskiye nazaran baktığımızda, piyasa değişti, alıcı profili değişti, piyasa hareketleri değişti genel olarak baktığımız da sene sonu yaklaştı ve hem bireysel kullanıcının hem de şirketlerin otomobil ihtiyacı artmaya başladı. Fiyatların artması ile birlikte Türkiye’de çok görmediğimiz bir durum olan sıfır otomobilden ikinci el otomobile doğru bir yönelme başladı. Hal böyle olunca piyasa da bulunan 60.000 TL civarındaki araçları derleyip hangisi sizin için daha rahat olur, ekonomik bakımdan aldığınız da uzun yıllar boyu sizi mutlu edecek arabayı size önermek olacaktır. 

İkinci el araç alacaklar için şu an en iyi dönemdeyiz diyebiliriz. Bir çok araç kiralama firması sıfır araç alamadığı için ve ellerinde araçların borçlarını ödeyebilmek için elinde olan araçları normalden ucuza çıkarmaya başladılar. Çekilen kredi faizlerinin %46 bandında gezmesi ve yatırılan paraya verilen faizin %25 bandında dolaşması insanları sıcak paradan faiz almaya yönlendirmiş durumda.

60 bin TL uygun ikinci el araçlar

Alfa Romeo Giulietta

2011 Model Giulietta keyif için çok güzel alternatiflerden biri olacaktır. İş için çok önermediğim Giulietta’yı 151.000 km civarlarında temizini bulmak mümkün. 200.000 km doğru bakımlarına göre değişen bir ömür sunuyor ki 200.000 sonrasında alınmasını önermiyorum. Aracın 60bin TL bazında baktığımız da Diesel Manuel ve Benzinli Yarı otomatik modelleri bulunuyor. 

Dacia Lodgy, Logan, Sandero 57bin TL

Dacia – Logdy/Logan/Sandero

Dacia’nın bu üç modelini 60.000 TL altında bulmak mümkün. Bu fiyatlara bir daha bu kadar yaşı az arabayı bulmak zor olacaktır. Lodgy’nin bagaj kapasitesi çok fazla olduğu için işleriniz için gayet kullanışlı olacaktır. 60 bin tl Araba önerisi olarak size Dacia öneriyoruz.

Hyundai Accent Blue / i20

2015 Hyundai Accent Blue modelini Dizel otomatik ve manuel olarak bulabiliyoruz araba piyasasında. 70.000 – 100.000 km skalası arasında yer alan Accent Blue gerçekten çok oturaklı bir araba. Yakıt ekonomikliği, kullanım rahatlığı ve servis yedek parça problemi olmayan çok iyi bir araba. Hem bireysel hem şirket kullanıcıları için mükemmel bir araç olacaktır. 

2016 / 2017 Hyundai i20 ise yine pazar araştırmamız da karşımıza çıkan ve şaşırdığım bir araç oldu. 60.000 km kadar olan modellerini bulduğum ve fiyat olarak yine 60.000 TL bandında yer alan bir araç. Gençler, bireysel ve şirketler için yine uygun olabilecek ikinci el araç. Benzin, dizel, otomatik ve manuel olarak bulabilirsiniz. Fakat alırken taksiden çıkmayanlara bakmanızı tavsiye ederim. Taksiden çıkmalar daha ucuz olabiliyor buradan bile anlayabilirsiniz.

Peugeot 301 normal kullanım için çok önermediğim fakat şirket kullanımı için ideal olabilecek bir araç klasmanına giriyor. 2017 model 30.000 km seviyesinde dizel manuel olarak bulmak piyasa da mümkün. 50.000 TL civarlarında bu aracı bulmak çok kolay. Yakıt sarfiyatı en düşük araç olarak söyleyebilirim. 

Nissan Micra

Nissan Micra burada ki en favori araçlarından birisi. Yakıt ekonomisi, rahatlığı, servis ve yedek parça problemlerinin azlığı bu arabayı almanın başlıca sebepleri. 2016 / 2017 modellerine ulaşmak mümkün, 30.000 km seviyelerinde benzinli yarı otomatik modellerini bulabiliyoruz. Bireysel kullanıcının kaçırmaması gereken bir araç. 10 numara araba.

Fiat Egea Linea

Piyasadaki en kötü üne sahip bir araç olan Egea aslında o kadar boş yorumlar ile kötülenmiş bir araç. Beklentilerin fazla olması şu an arabayı kötü gösteriyor fakat araçta sizi mutsuz edebilecek hiçbir problem yok. 2017 Modellerini 50.000 km altında bulmak mümkün. İkinci el alacaklara araba önerisi olarak sunulabilecek bir araç.

Renault Clio, Fluence, Megane, Symbol

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen