Tüm sorulara kısaca buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’ de LPG dediğimiz zaman aklımıza çok fazla kullanıcı gelmese de Benzin ve dizel fiyatlarının artması bir çok kişiyi LPG – Otogaz alternatif yakıtına itmeyi başardı diyebiliriz. Herkesin aklındaki LPG Tehlikeli mi sorusuna cevap veriyor ve LPG kullanımının Türkiye açısından nasıl geliştiğine bakıyoruz. Bu makalemiz de LPG hangi araçlara takılacağını, hangi araçların satış esnasında LPG ile birlikte geldiğini öğreneceğiz.

LPG’ye dönüştürmenin Motor açısından bir sıkıntısı var mı?

Benzinli motorları LPG dönüştürmek kolaydır ve sıkıştırma oranları, oktan seviyesi yakın olduğundan dolayı birebir dönüşüm yapılabilmektedir. Bildiğiniz gibi arkada bir basınçlı bir sıvı depomuz bulunmakta ve bu depodan termoplastik hortumlar ile daha güvenli ve daha uzun ömürlü oldukları için kullanıp motora aktarılmaktadır. Araçlara takılan kitler aslında likit (sıvı) halden gaz hale çevirici şeklinde söyleyebiliriz. Eskiden farklı bir yol izliyorduk ama şimdi Enjektörlü araçlara benzin enjekte edermiş gibi LPG enejkte ediyoruz ve benzinli araçtan bir farkı kalmıyor aracımızın.

Motor tipine göre LPG dönüştürmek bir sorun mu?

Normalde benzinli araçlara LPG dönüşümü yapılmaktadır. Bütün benzinli araçlara isterse SUV olsun isterse sedan olsun LPG dönüşümü benzinliyse yapılmaktadır. Dizel araçlara da LPG dönüşümü yapabiliyoruz ama orada artık amaç fiyat kısmında değil çevreye verdiği zararı azaltmak amaçlı oluyor. Oysaki benzinli araçlarda fiyat farkından dolayı bir ekonomi sağlamaktadır.

Herhangi bir çeşit araca veya motor tipini LPG’ye dönüştürmek bir sorun yaratır mı?

Her markanın içerisinde elbet ki LPG dönüşümü yapılmayan bir kaç araç var. Genellikle magnezyum alaşımlı subablı araçlarda biraz daha hassas davranıyoruz. Bunlarında yine LPG dönüşümü yapılabilir fakat LPG yazılımları ile desteklenmesi gerekmektedir. Elektronik destek sağlanmaz ise bu tip araçlara kârdan daha çok zarar yaparsınız.

Türkiye’de LPG dönüşümünün kalitesini ve kontrolünü sağlayacak bir kurum veya mekanizma var mı?

Şu zamanlarda biraz bu durum boşlanmış durumda. Fakat eskiden 1990’dan itibaren Makine Mühendisleri odası bu konularda çok emek verdi. Onlar kontrol ederken gayet güzel mekanizma ile çalışıyordu. Artık TSE tarafından kontrol edildiği için tekrar eğitim verilip, kontroller o şekilde olmaktadır. Tekrar bu sistem yavaş yavaş oturacaktır. Yetki belgesi olmayan bir çok kişi bu işi yapıyor ve kullanıcıların bu konularda dikkat etmesi gerekiyor.

Otomobilimi LPG’ye dönüştürdüğümde garanti kapsamından çıkar mı?

Bütün firmalar motor üzerinde bir çalışma yaptığınız için kendi garanti kapsamlarından çıkartıyorlar. Ama LPG yetkili firmalarda buna karşı olarak kendi servislerinde sigorta yaptırıp devam ettiriyorlar. Ayrıca biz BRC olarak Honda ve Ford ile çalışmaktayız ve sıfır araçlarda bu garantiyi bayi vermektedir. Honda veya Ford sıfır araç aldığınız da isterseniz garanti kapsamıyla birlikte LPG ‘ye çevirebilirsiniz. Honda 6 yıl garanti veriyor, Ford 2 yıl garanti veriyor. Eğer BRC’de yaptırırsanız bizim bayiler ile anlaşmamız olduğu için bayilere motora herhangi bir yıl bir şey olmayacağına dair garanti veriyoruz.

LPG istasyonlarının Türkiye’de yaygınlığı hangi boyutta?

LPG istasyonları bakımından Türkiye birinci sırada diyebiliriz. Bu işin ana vatanı İtalya’dadır. İtalya’da 1100 istasyon vardı biz orada çalışırken, şimdi ise 1200 istasyon oldu orada ama Türkiye’de 10690 yaklaşık 11bin istasyona sahip. Türkiye’de neredeyse her 5km de bir LPG istasyonu bulabilirsiniz.

AVM ve otoparklara LPG’li araçların alınmaması sorunu neden çözülemiyor?

Otoparklar genel olarak yangın yönetmeliklerine göre uygun olmadığı için LPG araçlar buralara alınmıyor. Çünkü AVM yapılırken ciddi miktarda bir paranın buralara harcanması ve birkaç malzemenin alınması gerekiyor, buna da AVM’ler genel olarak yaklaşmıyor. Dernekler bu işin üstüne gidiyor, devlet tarafından bir sorun olmazken artık AVM ler bir şeyler yapması gerekiyor. 4 milyon adet LPG’li araç olduğunu düşünürsek AVM otoparklarına girmesi gerekiyor. Bagaj da baktığınız da artık göremiyorsunuz tüpleri çünkü stepneye veya gizlenerek koyuluyor LPG tankları. O yüzden yine de AVM otoparklarında LPG’li araç bulunmaktadır.

LPG tehlikeli gerçekten bir yakıt mıdır? LPG tüpü ‘patlar’ mı?

Benzinden yanabilirsiniz ama LPG’den yanamazsınız. LPG tankları özel bir metalden yapıldığı için hiçbir şekilde çatlama veya patlama yaşanmamaktadır. Honda ile 4,5 yıl test yaparak araçlara uygulamaya başladık. O kadar yıl test yaptıktan sonra Japonya’da ve İngiltere mühendisler tarafından incelenerek test edilerek onaylanmıştır. Benzinden daha fazla test yapılıyor diyebiliriz. LPG tankı ev tüpüne benzemez ve özel çelikler ile yapıldığı için hiçbir şekilde patlamaz. Ne şarapnel etkisi vardır ne de patlama etkisi vardır. Araba kül olabilir fakat yine de LPG tankı patlamaz.

LPG tanklarının belirli bir ömrü var mıdır?

LPG ‘de kaza yaptığınız da gaz sızıntısı olabilir. Bunun önüne geçmek için otomatik sistemler vardır ve sızıntı olduğunda kendini kapatabilir. Benzin bakımı gibi bakımı vardır. 15.000 km gibi benzin gibi bir bakımı vardır. 2 adet filitresi vardır ve bunların periyodik bakıma gittiğiniz de değişmesi gerekmektedir. LPG tankının ömrü ise Türkiye standartlarında 15 yıldır. Teknoloji gelişmesi ile birlikte daha güvenli tanklar üretebildiği için değiştirilmesi gerekiyor.

Otomobili LPG’li hale getirmek aracın performansında herhangi bir değişikliğe neden olur mu?

Eğer bu dönüşümler yetkili bir bayi tarafından yapılmamış olursa motora kalıcı hasarlar verebilirsiniz. Eğitimini almış ve yetkili servisler programlama ve kitin düzgün bir şekilde yapılması gerekir. Doğru programlamalar ile motora hiçbir zarar vermektedir. Düzgün programlama çok önemlidir. Rölanti ayarı ve giderken yapılan programlamanın LPG açısından önemi çok fazladır. Bunlar düzgün yapılmaz ise düzgün verim alamazsınız. Performans bakımından bakarsak, benzinli araçların 95 oktav kullanırken LPG 107 oktav olduğu için biraz daha yavaştır. Motorun ömrünü uzatır fakat tembel yani yavaş yandığı için uzun ömürlüdür. Eskiden bu fark hissediliyordu ama artık hissedilmeyecek derece de düşürüldü. %1 ‘lik bir fark söz konusu ve bu fark 100 km hızın üzerinde gerçekleşmektedir. Düşük Torklarda daha seri bir kullanım söz konusudur.

LPG’li araçların kış aylarında ilk çalıştırılmasında bir problem var mı?

Sistem her zaman benzinli çalışmak zorundadır. Bu hem benzin enjeksiyonlarının yağlanmasını ve kurum yapmaması için hemde araç benzine göre üretilmiştir. Marşa bastığınız da benzinle çalışırsınız 40 dereceden sonra LPG geçişi olur. Aracınız sıcak ise de 5 saniye sonra LPG geçişi olmaktadır. Bütün istasyonlar LPG yatırımı yapıyorlar ve denetimleri çok sık gerçekleşmektedir. İstediğiniz her yerden LPG alabilirsiniz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz.
İsminizi girin lütfen